Domů / Stavba plotu z klasického poplastovaného PVC pletiva - co vše je potřeba pořídit?
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Stavba plotu z klasického poplastovaného PVC pletiva - co vše je potřeba pořídit?

V krátkosti se podíváme na nákupní seznam pro stavbu plotu svépomocí z pvc pletiva. Standardně se ploty z poplastovaného pletiva se skládají z plotových sloupků, pletivo je připevněno k plotovým sloupkům pomocí vázacího drátu, dále je mezi plotovými sloupky je pomocí napínáku natažený napínací drát. Napínací drát je upnut k plotovým sloupkům pomocí úchytek. Na horním a spodním napínacím drátu je navěšeno pletivo. Pro pletivo o výšce 100 cm doporučujeme 2 řady napínacích drátů-dole a nahoře. Pro vyšší pletiva pak doporučujeme 3 napínací dráty.

Obsah

 

Pletivo samotné kolik a co k tomu?

Vybrali jsme si klasické poplastované pletivo s poplastovaným PVC povrchem bez napínacího drátu (zkráceně bez "ND"). Oproti klasickému poplastovanému pletivu s ND se pletivo bez ND lépe navěšuje a napíná na napínacím drátu. Obě verze tohoto pletiva je možné před montáží elegantně a nepoznatelně spojovat, nebo jej můžeme snadno rozdělovat. Návod, jak pletivo rozpojit a spojit, uvádíme zde tomto odkazu. Proto délku pletiva volíme dle změřeného obvodu pozemku, žádná věda. Pletivo dodáváme v rolích po 25 metrech.

pletivo

 

Plotové sloupky

Plotové sloupky volíme o průměru 38 nebo 48 mm. Doporučujeme použití plotových sloupků o průměru 48 mm pro celý plot, pokud ne, tak sloupky o průměru 48 mm volte minimálně na začátek, konec a do rohů plotu

Jak určit délku plotového sloupku?

Délka sloupku na plot se určuje na základě výšky pletiva a způsobu uchycení plotového sloupku k zemi. Vycházíme z výšky pletiva a přičteme si rezervu cca 5 cm nahoře (protože horní napínací drát je uchycen pod čepičkou plotového sloupku) a 5 cm dole (protože pletivo by nemělo být v kontaktu se zemí).

Pokud instalujeme podhrabové desky, tak navíc k délce plotových sloupků přičteme výšku instalovaných podhrabových desek.

Dále budeme přičítat tu část sloupku, která bude v zemi - dle způsobu montáže:

  • Betonování - k plotovému sloupku přičítáme 50-70 cm (klidně více, v měkkém terénu alespoň 60 cm)
  • Zemní vruty - k plotovému sloupku přičítáme 15 - 30 cm dle délky hlavy vrutu
  • Patky na beton/asfalt - nepřičítáme nic, naopak můžeme odečíst rezervu 5 cm na spodní straně plotového sloupku, protože pletivo může být až těsně k podkladu

Pokud tedy uvažujeme o pletivu s výškou 150 cm, podhrabových deskách premium s výškou 30 cm a betonováním sloupků (60 cm do země), vyjde nám tedy délka pro plotové sloupky takto: 150+5+5+30+60 = 250 cm.

Počet plotových sloupků

Plotové sloupky pro instalaci pletiva mají doporučený rozestup 2,5 až 3 m. My používáme rozestup 2,5 m, u pletiv není rozestup potřeba úplně přesně na centimetry držet. Délku jedné strany pozemku tedy vydělíme požadovaným rozestupem a přičteme 1 (první počáteční sloupek).

Pokud tedy máme rovný pozemek o délce strany 25 m, budeme potřebovat 11 plotových sloupků.  Pokud nám vyjde desetinné číslo, zaokrouhlujeme spíše nahoru, důležité ale je, abychom se vešli do požadovaného rozestupu. U terénních nerovností je potřeba umístit plotovou vzpěru k plotovému sloupku na začátek a konec terénní nerovnosti, to může tento počet navýšit.

Plotové sloupky - kompletní nabídka

 

Ukázka instalace plotu ve svahu a rozmístěný plotových sloupků:

plot ve svahu

Rozestupy sloupků pro jednotlivé druhy plotů:

  • Klasické pletivo - 2,5 až 3,0 m
  • Svařované pletivo - 2,5 až 3,0 m
  • Plotové dílce - 2,5 m
  • V případě instalace podhrabových desek - 2,5 dále 2,7 nebo 3,0 m

Podrobně diskutovanou problematiku plotových sloupků a jejich druhy naleznete zde pod tímto odkazem.

 

Vzpěry pro plotové sloupky

Vzpěry pro plotové sloupky potřebujeme v místech teréních zlomů, v rozích, při změně směru a každých byť rovných 25 m plotu. Délku plotové vzpěry volte větší o 25 cm než plotové sloupky nebo nejbližší podobnou délku. Pamatujte na to, že plotové vzpěry lze vždy zkrátit, bohužel je ale nejde natáhnout.

plotové sloupky

 

Příslušenství pro stavbu plotu svépomocí

Ukázka sestavy začátku plotu -  objímky (na obrázku níže č.1) pro uchycení napínáku (č.2) a do napínáku vložíme napínací drát (č. 3):

sestava plot

 

Vše potřebné pro napnutí napínacího drátu

Napínací dráty pro stavbu plotu zkráceně ND dodáváme ve špulkách o délce 26 m. Jeden metr napínacího drátu máme v balení vždy jako rezervu navíc, proto je balení po 26 a ne po 25 m. Napínací dráty potřebujeme 2 pro pletivo do 100 cm výšky, pro výšku pletiva nad 100 cm jsou potřeba 3 napínací dráty-nahoře, uprostřed a dole. Pro výšku 125 cm stačí 2 řady napínacího drátu, pro horské oblasti doporučujeme 3 řady napínacího drátu. Pro vyšší pletivo pak 3 řady napínacího drátu-nahoře, uprostřed a dole.

napínací drát pvc zelená

 

Napínáky napínacích drátů jsou potřeba minimálně 3 na každých 25 m. V případě, že máte na pozemku terénní zlom, je potřeba kalkulovat s přerušením napínacího drátu-ten musí být stále stejně vzdálen od země a proto je potřeba jej znovu upnout-pomocí napínáku v místě terénního zlomu. Proto zkuste na pozemku napnout stavební povázek a podívat se, kde budeme napínací drát ukončovat a navazovat nový, poznáme to tak, že se provázek v určitých místech začne dotýkat země nebo se naopak od země oddálí.

napínák pro stavbu plotu

 

Objímky pro napínáky a vzpěry - objímkou si chytneme napínák na vršek, střed i spodek plotového sloupku. Dále pomocí objímky přichytíme plotovou vzpěru. Počet koncových objímek je tedy stejný jako počet napínáků. Počet průběžných objímek je poloviční oproti počtu průběžných plotových vzpěr. Počet rohových objímek dle počtu rohů.

objímka pro plot

 

Úchytky napínacího drátu na sloupky volíme 2 na jeden sloupek pro pletiva do 100 cm výšky. Pro vyšší pletiva jak 125 cm volíme 3 kusy na jeden sloupek nebo dle počtu napínacích drátů.

úchytka napínací drátu pro ploty

 

Vázací drát slouží k připevnění pletiva k napínacímu drátu a na začátku či konci plotu k plotovému sloupku, na 2,5 m délky plotu navazujeme pletivo pomocí vázacího drátu třikrát a to k prostřednímu napínacímu drátu. Dodáváme po 30 metrech, měl by tedy určitě vystačit, pokud neoplocujete půl království. :) 

vázací drát pro ploty

 

A co když chci ještě podhrabové desky?

Podhrabové desky

Podhrabové desky volíme dle vypočtených počtů mezer mezi plotovými sloupky. Varianty jsou o výšce 20 nebo 30 cm.

podhrabové desky

 

Držák vzpěry na podhrabovou desku - Dle počtu vzpěr volíme počet držáků podhrabových desek.

držák plotové vzpěry na podhrabové desky

 

Držáky podhrabových desek potřebujeme průběžné či koncové. Koncové se používají jak pro konec plotu, tak pro terénní odskoky. Tzn pokud máte plot na rovince, postaší vám průběžné držáky a nejčastěji 2 koncové držáky. Pokud překonáváte nějakou terénní nerovnost je potřeba držáků koncových, co odskok to dva držáky.

držák podhrabové desky

 

Samořezné šroubky - koncové držáky podhrabových desek mají 2 otvory, průběžné pak otvory 4.

samořezný šrouby tex teks pro ploty

 

Pokud uvažujete, že byste doplnili či vyměnili i zahradní branku, tak zde je návod pro instalaci zahradní branky.