Domů / Posuvná brána samonosná - návod na stavbu svépomocí
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Posuvná brána samonosná - návod na stavbu svépomocí

Posuvná brána - kompletní informace 

Posuvná brána je typ brány, která se zasouvá do jedné strany vjezdu. Její konstrukce může být jako posuvná brána po kolejnici, nebo samonosná brána. Posuvná brána se posouvá po kolejnici, která je zabetonovaná, nebo přišroubovaná v zemi, oproti tomu samonosná brána se posouvá ve speciálním C profilu a díky tomu není v kontaktu se zemí a a v jednom celistvém kuse zajíždí rychle a potichu do strany pomocí elektrického nebo ručního pohonu. Často je používán i název elektrická brána či elektrická posuvná brána.

Posuvná brána,v provedení jako samonosná brána má výhodu ve snadné údržbě, protože není ve styku se zemí. Další výhodou je v jednoduchosti realizace, neboť betonujeme pouze jednu patku. Třetí výhodou je designová čistota, protože brána neruší ráz zahrady. Provedení "samonosná brána" velmi doporučujeme.

Hlavní vlastnosti elektrické posuvné brány samonosné konstrukce:

  • snadná údržba a bezproblémový provoz, který se hodí hlavně v zimě,
  • ničím nerušený průjezd, na zahradě budeme betonovat pouze patku,
  • velká variabilita designu

Obsah návodu

Jak posuvná brána funguje

K posuvu dochází pomocí speciálního C profilu ve spodku brány a dvou vozíčků, které se v něm pohybují. Tím je zajištěn směr posunu brány. Dále je potřeba zajistit pohyb brány. Zde je použit elektrický pohon, a ozubený hřeben, který je uchycen na bráně s magnetickým spínačem. Magnety zajišťují zastavení brány v požadované poloze.

Stavba základu pro posuvnou bránu svépomocí

Samonosná brána potřebuje pevný základ, v něm se bude soustředit všechno zatížení a napětí, je proto potřeba mít vždy základ hluboký do nezámrzné hloubky 90 cm a široký 50 cm. Jeho délka závisí na šířce vjezdu. Vzorec pro výpočet uvádím níže:

My budeme dělat základ o rozměrech 210x50x90 cm, protože šířka našeho vjezdu je 5 m.

Začínáme výkopem. Budeme jej dělat o něco větší, řekněme  o 5 cm a to kvůli bednění, na které použijeme například OSB desku. Stěny výkopu děláme co nejvíc kolmé k zemi a zároveň kolmé k sobě navzájem. Můžeme, ale nemusíme také armovat. K tomu můžeme použít kari sítě s okem 5x5 cm a průměrem drátu 4 mm. Tyto kari sítě musí být ve výkopu umístěny tak, aby nebyly blíže kraji betonu než 6 cm, jde o zpevnění základu v blízkosti např. silnice 1. třídy.

Betonujeme základy

Pro betonáž použijeme beton třídy B20. Postupně hutníme jednotlivé vrstvy betonu. Horní vrstvu můžeme překrýt cementovou vrstvou. tzv. finišem. Před betonováním nezapomeňte do základu umístit průchodku pro kabely, tu musí vést kolmo dolů minimálně 25 cm, až potom mohou vést ke straně. To proto, abychom si je nepřevrtali.Průchodky s kabely povedou z rozvaděče do základu (nejčastěji zboku), ze základu do opěrného sloupku, ze základu do elektro pohonu, a ze základu do dojezdu-dorazu brány, kde bude umístěna fotobuňka.

Umisťujeme vozíky pro bránu

vozíky pro bránu můžeme buď zabetonovat přímo do betonového základu a nebo je uchytíme pomocí vyvrtané díry a chemické kotvy. Použijeme kotvy a šrouby M16x250. Vozíky pro samonosnou bránu umisťujeme cm od kraje, cm od sebe a samozřejmě v jedné přímce.

Vyrábíme těleso brány

Těleso brány bude držet na Cčkovém základním profilu. Tento Cčkový profil ale není nosný a pro samotnou konstrukci volte tedy pevný materiál, tj. jekl. My jsme zvolili jekl po obvodu brány o rozměru 80x60x3, tento profil volíme také pro koncovou vzpěru. Pro vnitřní vzpěry volíme jekl o rozměru 50x50x3. Tyto jekly si podle plánku necháme svařit u zámečníka a nebo si jej svaříme sami.

Instalujeme výplň brány - tahokov

Tahokov je nejnáročnější výplň z hlediska instalace. Pro instalaci tahokovu je potřeba lemovací profil, do kterého vložíme tahokov, tak aby nebyly vidět hrany tahokovu. Lemovací profil má v sobě drážku, do které vložíme tahokov. Tento lemovací profil i s tahokovem je po pozinkování potřeba "navařit" do nosného rámu brány.

Pokud si koupíme tahokov nepozinkovaný, je potřeba jej zinkovat samostatně-mimo rám brány a mimo lemovací profil. 

Zinkování tělesa posuvné brány

Těleso brány je potřeba ochránit proti korozi a to provedeme pomocí zinkování. V České republice není mnoho zinkoven, které jsou schopné pojmout takto velký prvek jako je samonosná brána. Počítejte s tím, že bude nejspíš potřeba těleso brány přepravit k zinkovně, naše smluvní zinkovny kde Vám nabízíme výhodnější cenu zinkování jsou v Praze a v Českých Budějovicích.

Instalujeme pohon a další periferie posuvné brány

Pozinkovanou bránu nasuneme na vozíky, nainstalujeme opěrný sloupek s vodící rolnou a elektropohon, který naprogramujeme dle manuálu - dle polohy a pozice elektromotoru nainstalujeme ozubený hřeben.

Více informací naleznete na webu: ESO-BRANY.CZ

Gratulujeme, máte zhotovenou a nainstalovanou bránu. Nyní se můžete přesunout na instalaci např. plotové zahradní branky.