- Pletivo
- Plotové dílce
- Plotové sloupky a vzpěry
- Plotové příslušenství
- Plotovky
- Betonové ploty
- Brány a branky
- Gabiony
- Ostnatý drát, žiletkový drát a další ochrana proti přelezu
- Podhrabové desky a příslušenství
- Stavba plotu svépomocí
- Stínící tkanina na plot
- Zemní vruty
- Ploty na klíč
Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.
- Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
- Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA
Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky, a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.
Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.
Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.
Návod na stavbu plotu ze svařovaného pletiva
Stavba plotu ze svařovaného pletiva je jednodušší a rychlejší než při použití pletiva klasického (čtyřhranného), protože není potřeba použití napínacích drátů a k nim potřebného příslušenství. Zároveň je plot ze svařovaného pletiva pevnější a nelze jej rozplést, protože jednotlivé dráty tohoto pletiva jsou k sobě svařeny, naproti tomu klasické pletivo se skládá z drátů do sebe pouze zapletených.
Pozn. 1: Svařované pletivo a jeho ucelenou nabídku svařovaného pletiva naleznete ZDE.
Pozn.2: Příslušenství pro stavbu plotu ze svařovaného pletiva naleznete v samostatné rubrice ZDE.
Obsah návodu
- Seznam plotových prvků pro stavbu plotu
- Varianty stavby plotu ze svařovaného pletiva
- Kopeme a betonujeme základy
- Přichycení plotového pletiva
- Napnutí plotového pletiva
Seznam plotových prvků pro stavbu plotu ze svařovaného pletiva
- svařované pletivo - zelené, antracitové, pozink
- plotové sloupky s montážní lištou pro svařované pletivo nebo klasické plotové sloupky
- vzpěry pro plotové sloupky
- napínací kleště svařovaného pletiva nebo klasické kleště kombinované
- směs po přípravu betonu (klasický beton, rychlobeton)
- nerezová očka - v případě plotových sloupků s montážní lištou
- kleště pro nerezová očka nebo klasické kleště kombinované - v případě plotových sloupků s montážní lištou
- Vázací drát - v případě klasických kulatých plotových sloupků
- Úchytky pro upnutí svařovaného pletiva na plotové sloupky - v případě klasických kulatých plotových sloupků
Varianty stavby plotu ze svařovaného pletiva
Narozdíl od pletiva klasického je zde možnost instalaci oplocení pozemku provést dvěma způsoby dle zvoleného typu plotových sloupků.
- Stavba plotu s plotovými sloupky pro svařované pletivo - pomocí nerezových oček a montážní lišty již vestavěné do sloupku
- Stavba plotu s klasickými kulatými sloupky pomocí vázacího drátu a úchytek
1) Stavba plotu se sloupky s montážní lištou - určené speciálně pro svařované pletivo
Při použití sloupků pro svařované pletivo je montáž jednodušší, sloupky mají na sobě prolis-montážní lištu, na který se svařované pletivo nacvaká pomocí nerezových oček, které se pomocí kleští sevřou. Jde tak o "čistší" a rychlejší variantu instalace.
2) Stavba plotu s klasickými kulatými sloupky pomocí vázacího drátu a úchytek
Pokud jste se rozhodli, nebo vám zbyly klasické kulaté plotové sloupky, lze bez potíží nainstalovat svařované pletivo i na ně. Na počáteční sloupek plotu se svařované pletivo příváže pomocí vázacího drátu a na další, tzv. průběžné plotové sloupky se svařované pletivo přichytí pomocí navrtávacích úchytek.
Kopeme díry a betonujeme sloupky
V obou případech je potřeba si prvně vyměřit, vykopat a zabetonovat sloupky. K vyměření "trasy" kudy povede plot doporučujeme použití stavebního provázku. Na koncích stavební provázek pevně uchyťte, budeme dle něj označovat rozestupy a později vztyčovat sloupky.
Sloupky mají doporučené rozestupy 2,5 až 3,0 m. My nejčastěji při instalacích volíme rozestup 2,5 m. Vyměřený rozestup plotových sloupků si poznačíme fixem na stavební provázek. Takto vyznačený rozestup bude sloužit pro pozdější výkop nebo vrtání plotových sloupků.
Výkop pro plotové sloupky je možný dělat ručně pomocí lopaty a krumpáče, ovšem takováto díra bude velmi pracná a zbytečně velká (a padne do ní zbytečně mnoho betonu). Dále lze provést výkop pomocí ručního zemního vrtáku, nebo ručního bagru. Díra pro jakýkoliv typ sloupku by měla být hluboká 50-80 cm a průměr by měla mít 20-25 cm.
Ruční zemní vrták se pomocí otáčení zarývá do země a postupně jej zvedáme a po částech vyhazujeme zeminu z díry pryč.
Ruční bagr se skládá za dvou rýčů-lžící proti sobě, které mají kulatý tvar, takže perfektně pasuje do plotové díry.
Motorový vrták je pak tím nejlepším pomocníkem. Pomocí spalovacího motoru otáčí zemním vrtákem a díru pro plotový sloupek doslova vyvrtá... a to za okamžik. Tyto díry vrtejte tak, že si pravou nohou odehnete stavební provázek a díru vrtejte pod původní polohou provázku, zaručíte tím, že všechny sloupky budou v jedné rovině.
Pokud budeme uvažovat plot s výškou 150 cm, použijeme sloupek s délkou 200 cm a díru pro něj připravíme pomocí jednoho z z výše uvedeného nářadí. Díru vyvrtejte hlubokou 60-80 cm a to tak, aby plotový sloupek při betonování "neležel" na zemi. Čím hlouběji do země díra bude, tím pevnější bude uchycení sloupku. 80 cm hloubky je však horní mez, hlubším základem ze již nic nezíská.
Díry už máme vyhotoveny, nyní přecházíme k vybetonování a k uchycení sloupků. Pro tento druh betonování existují 2 druhy betonu. Jeden klasický a druhý rychleschnoucí.
- Klasický beton: Můžete jej umíchat ve stavebním kolečku nebo přímo v díře. Díru naplníme do poloviny, do betonu vložíme sloupek a dohážeme betonem. Pomocí sloupkové vodováhy stále kontrolujeme, že sloupek je svisle a beton dohutníme. Doba tuhnutí je týden až 14 dní. Alespoň však týden.
- Rychlobeton (rychle schnoucí beton): Můžeme jej umíchat ve stavebním kolečku, tento beton je však řidší než klasický beton. Rozmíchanou směs nalejeme do díry a sloupek do ní vložíme, protože je tento beton řídký, je třeba sloupek v prvních minutách stále kontrolovat, zda je svisle. Beton není potřeba hutnit a zhruba po 5 min už sloupek bude držet sám. Svařované pletivo můžete montovat po 2 hodinách.
Při betonování nezapomeňte kontrolovat:
- zda je sloupek ve výšce dle rysky, pokud bude lehce výš, nevadí, můžeme jej zaříznout
- zda je sloupek svisle k zemi ve všech osách
- zda je sloupek ve správné vzdálenosti od stavebního provázku, resp. zda je v linii s ostaními
Po vybetonování plotových sloupků je potřeba vykopat a vybetonovat vzpěry. Vzpěra by měla být vždy na začátku i na konci plotu po 1 ks. Každých 25 m po dvou kusech na jednom sloupku a při každé změně směru nebo při terénním zlomu po 2 ks. Pokud budete tápat, nic nepokazíte, pokud vzpěry nainstalujete "pro jistotu" častěji nebo více. Vzpěra by měla sahat do 2/3 výšky průběžného plotového sloupku.
Po vybetonování vzpěr přichází na řadu jejich uchycení k sloupkům průběžným. To realizujeme pomocí opasku, který se nasadí na sloupek průběžný a pomocí šroubu a matice se uchytí ke vzpěře.
Přichycení plotového pletiva
Po vytvrdnutí betonu přecházíme k přichycení pletiva.
1) Přichycení pletiva na sloupky pro svařované pletivo
Svařované pletivo si rozmotejte a snažte se ho ručně napnout, po napnutí jej připněte pomocí nerezových oček a to tak, že do očka si "chytnete" drát ze svařovaného pletiva a očko zmáčknete kleštěmi tak, že se upevní na prolis na plotovém sloupku.Na jeden sloupek použijte 3-5 takovýchto oček. Počet oček volte dle výšky pletiva - pro 100 cm a 125 cm výšku pletiva volte 3 kusy nerezových oček , pro 125 cm a 150 cm 4 kusy, pro 170 cm a 200 cm 5 ks.
2) Přichycení svařovaného pletiva na klasické kulaté plotové sloupky
Svařované pletivo si rozmotejte vedle sloupků tak, aby bylo co nejvíc napnuté. Na první sloupek navažte pletivo vázacím drátem a to tak, že každé oko svařovaného pletiva přivážete jednotlivě ke sloupku. Ve chvíli kdy máme hotovo se přesuneme na další sloupky, zde už proběhne upnutí pomocí plastových úchytek a to tak, že si do plastové úchytky "chytneme" drát ze svařovaného pletiva a ten pak společně s úchytkou navrtáme pomocí samořezného šroubku do plotového sloupku. Na jeden plotový sloupek použijte 3-4 tyto úchytky.
Napnutí plotového pletiva
Po přichycení pletiva přichází na řadu napnutí pletiva.
Napnutí svařovaného pletiva probíhá tak, že se pomocí speciálních napínacích kleští nebo kombinaček zmenšují oka v pletivu a tím se pletivo zkracuje a natahuje dle toho jak pracujeme s očky. Pomocí nastavení prolisu na kleštích se volí míra napnutí resp. našponování. Takto napínat doporučujeme pletiva v rámci 2-3 sloupků, po došponování pletiva na prvních 2-3 sloupcích se přesuneme na čtvrtý resp. pátý sloupek atd. Pokud bychom svařované pletivo napínali najednou v jednom místě - např. mezi prvním a druhým plotovým sloupkem, může dojít k tomu, že pletivo bude po napnutí stále prověšené (protože se musí napínat každé plotové pole zvlášť a postupně - napnout pletivo u prvního sloupku nestačí) a nebo naopak - pletivo by se mohlo utrhnout ze sloupků v případě našponovaní přiliš dlouhé části pletiva najednou. Stručně řečeno svařované pletivo napínáme s citem a postupně po celé délce plotu - je to jednoduché a určitě to zvládnete.
Pro ukázku přikládáme správně napnuté ploty ze svařovaného pletiva. Obrázek vlevo ukazuje svařované pletivo STANDARD s oky 50x100 mm a drátem o průměru 2,2 mm. Svařované pletivo PREMIUM na obrázku vpravo má oka s rozměrem 50x50 mm a průměr drátu 2,5 mm.
Gratulujeme, máte postavený plot ze svařovaného pletiva, nyní se můžete přesunout na montáž plotové branky, odkaz přikládáme ZDE.