- Pletivo
- Plotové dílce
- Plotové sloupky a vzpěry
- Plotové příslušenství
- Plotovky
- Betonové ploty
- Brány a branky
- Gabiony
- Ostnatý drát, žiletkový drát a další ochrana proti přelezu
- Podhrabové desky a příslušenství
- Stavba plotu svépomocí
- Stínící tkanina na plot
- Zemní vruty
- Ploty na klíč
Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.
- Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
- Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA
Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky, a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.
Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.
Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.
Návod na stavbu plotu z klasického čtyřhranného pletiva
Jak postavit plot ze čtyřhranného pletiva?
Pro naše vzorové oplocení pozemku jsme si vybrali poplastované pletivo PVC Standard, jde o klasické čtyřhranné pletivo, které je vhodné pro klasický plot. Návod je shodný i pro klasické pozinkované pletivo. K nákupu doporučujeme pletivo v provedení bez bapínací drátu – tj. "bez ND". Na první pohled vypadá pletivo bez napínacího drátu jako nekompletní výrobek pouze pro profesionály, ale jeho montáž je paradoxně snadnější.
Pokud máte menší plemeno psa, pak doporučujeme instalaci podhrabových desek, které slouží proti zabránění podhrabání psa ven, nebo cizího dovnitř. Pokud máte větší plemeno psa, je dobré zvolit raději svařované pletivo z důvodu mechanické odolnosti.
Obsah
- Co budeme pro stavbu klasického plotu potřebovat
- Úpravy pozemku před stavbou plotu
- Rozměření děr pro sloupky pro poplastované PVC pletivo
- Hloubení děr pro plotové sloupky
- Betonujeme plotové sloupky
- Napnutí napínacího drátu
- Navěšení poplastovaného pletiva na napínací dráty
Co budeme pro stavbu klasického plotu potřebovat
- Čtyřhranné pletivo – my jsme vybrali stále oblíbené poplastované pletivo Standard o výšce 150 cm bez napínacího drátu, s průměrem drátu 2,5 mm, lze ale zvilit cokoli z naší nabídky čtyřhranného poplastovaného pletiva nebo čtyřhranného pozinkovaného pletiva
- Plotové sloupky – Volíme alespoň o 50 cm vyšší než pletivo (pokud budeme instalovat podhrabové desky, volíme jejich výšku o 80 cm větší než je výška pletiva, více v návodu na instalaci podhrabových desek). Podrobně si jejich problematiku rozebereme v další části. Plotové sloupky budeme betonovat s rozestupem 2,5 m, na nich budou držet napínáky. Na nich napínací dráty a na napínacích drátech pak pletivo.
- Plotové Vzpěry – ty budou podpírat plotové sloupky v místech, kde budeme instalovat napínáky. Napínáky s napnutým napínacím drátem mají velkou sílu a plotové sloupky by mohly ohnout, proto je potřeba podepřít plotovou vzpěrou.
- Napínací drát – horní, středový i spodní, v případě pletiva bez ND. Středový napínací drát v případě pletiva s ND a to vždy po celé délce plotu, na těchto drátech bude pak pvc pletivo držet.
- Úchytky napínacího drátu na plotový sloupek – pomocí nich uchytíme napínací drát do plotového sloupku
- Napínáky napínacího drátu – těmi napneme napínací dráty, napínáky jsou potřebné při každé změně směru plotu, terénním zlomu a každých byť rovných 25 metrů délky plotu.
- Objímky pro vzpěry a napínáky – pomocí těchto objímek upneme napínák a vzpěru k plotovému sloupku. Sloupky tak spojíme k sobě. Jejich počet je stejný jako počet vzpěr+počet napínáků.
- Vázací drát – tím budeme přichytávat pvc pletivo pouze ke středovému napínacímu drátu, viz např. vázací drát pro stavbu plotu, poplastovaný PVC s průměrem 1,5 mm
- Beton - resp. směs pro přípravu betonu; alternativně lze použít zemní vruty
- Stavební provázek - pro vytyčení
Jaké nářadí je pro stavbu potřeba
- Zemní vrták, ruční nebo motorový, v nejhorším případě pak lopata a krumpáč (díry ale budou zbytečně velké a bude velká i spotřeba betonu)
- Stavební kolečko pro rozmíchání betonu, lze ale samozřejmě použít jinou nádobu
- Vodováha nejlépe sloupková vodováha
- Fix pro značení
Úpravy pozemku před stavbou plotu z poplastovaného pletiva
V prvním kroku si vybereme jednu ze stran pozemku, kde budeme realizovat oplocení. Natáhneme si stavební provázek v místě, kde budeme chtít realizovat plot a pevně jej na koncích ukotvíme, např. pomocí roxoru. Po natažení stavebního provázku se nám krásně ukážou nerovnosti terénu. Některé nerovnosti bude stačit srovnat krumpáčem a lopatou, u některých větších nerovností bude potřeba ukončit napínací drát a začít nový, tak aby se nám spodní napínací drát nedotýkal země a zároveň byl rovnoběžný se středovým i horním napínacím drátem. V případě větších nerovností bude třeba provést tzv. zemní práce.
Jak vypadají terénní nerovnosti, které je často nutné překonat a jak upravit pozemek, abychom mohli dobře postavit plot je ukázáno v obrázcích níže:
Rozměření plotových sloupků a vzpěr pro poplastované PVC pletivo
Po srovnání terénních nerovností a rozplánování si, které úseky-terénní zlomy začneme novým napínacím drátem se můžeme přesunout k rozměření rozestupů plotových sloupků. Tyto plotové sloupky budeme stavět po 2,5 metrech. Pokud nebudeme instalovat podhrabové desky je rozestup 2,5 m volnější-není potřeba jej přesně držet. Z estetických důvodů by měl být rozestup plotových sloupků ale konstantní.
V případě, že budeme instalovat podhrabové desky, je potřeba dodržet rozestup přesně, jinak by nám podhrabové desky, které mají vždy délku 2,5 m, nepasovaly mezi sloupky. Víc o problematice podhrabových desek se dozvíte v tomto samostatném manuálu.
Rozteč průběžných plotových sloupků je zobrazena níže:
Hloubení děr pro plotové sloupky
Nyní je potřeba vyhloubit díry pro plotové sloupky. Tyto díry velmi doporučujeme hloubit s průměrem 15-20 cm na hloubku 60 až 80 cm dle typu a únosnosti zeminy. Pokud máme ruční vrták a dlouhý plot, bude tato část práce fyzicky značně namáhavá. Lepší je pak použití motorového vrtáku, který vám rádi zapůjčíme, a nebo prodáme :).
Zemní vrták motorový vypadá takto:
Betonujeme plotové sloupky
Začneme tím, že si všechny plotové sloupky položíme vedle sebe a změříme si skutečnou výšku pletiva (u výroby pletiva je tolerance pro jejich výšku v řádech plus minus 2 centimetry). K výšce pletiva si přičteme 5 cm a vyjde nám rozměr, který od spodní hrany čepičky vyznačíme čárou na všechny sloupky. Tato čára bude sloužit při betonování jako ryska, kterou umístíme zároveň se stavebním provázkem. Tak zajistíme, že budou všechny plotové sloupky stejně vysoko nad terénem. Tento krok je důležitý, protože plotový sloupek nesedí až na dně díry, ale má pod sebou cca 30 cm betonu.
Vybíráme beton pro plotové sloupky
Aktuálně jsou k dispozici 2 druhy betonu, tj. obyčejný beton s dlouhou dobou tvrdnutí a rychlobeton s
Obyčejný beton
Levnější beton, který ale déle tvrdne-cca týden, pro montáž samotného pletiva budeme potřebovat alespoň týden na vytuhnutí. Během tohoto období získává beton nezbytnou pevnost.
Rychleschnoucí beton
Jak už název napovídá, jde o rychleschnoucí beton, který už po 2 hodinách dovoluje montovat pletivo na sloupky, které jsou již pevně spojeny s betonovými základy. Oproti obyčejnému betonu je ale v prvních minutách řídký a je tak potřeba plotový sloupek prvních pár minut přidržovat, aby se nevychýlil z kolmosti. Ověřování kolmosti provádíme pomocí vodováhy, ideálně pak pomocí sloupkové vodováhy.
Samotné betonování už je pak jednoduché. My si pro následující výklad vybereme klasický beton. Rozmícháme si jej v kolečku a díru vyplníme do 30 cm výšky, pak vložíme do vyhloubené díry plotový sloupek. Vezmeme si vodováhu, kterou nabízíme i speciální sloupkovou, ta má prolis ve tvaru sloupku a jednoduše se k němu připne a suchým zipem rychle uchytí, vodováhu přiložíme ke sloupku a vyrovnáme jej do kolmé pozice k zemi. Dohážeme díru betonem a beton uhutníme. Zkontrolujeme opět kolmost sloupku k zemi. Takto zabetonujeme všechny sloupky a beton necháme týden vytvrdnout. Poté se připravíme na betonování vzpěr k plotovým sloupkům.
Pro ukázku přikládáme správně zabetonovaný plotový sloupek:
Plotové vzpěry mají sahat do 2/3 výšky plotového sloupku a budeme je dávat na začátek a konec plotu, do míst, kde ukončujeme napínací drát (např. kvůli terénnímu zlomu, změně směru plotu), v rohu plotu a každých 25 metrů plotu(v případě, že je plot rovný a bez přerušení zlomy, i tak jsou vzpěry potřeba).
Místo pro díru kde bude plotová vzpěra si určíme tak, že si plotovou vzpěru přiložíme k plotovému sloupku do výšky, kam by měla sahat a pár desítek cm za jejím druhým koncem začneme hloubit díru tak, abychom do ní mohli plotovou vzpěru zabetonovat. Plotovou vzpěru zabetonujeme tak, že prvních 15 cm díry vyplníme betonem a poté ji vložíme do díry. Zkontrolujeme, že plotová vzpěra sahá zhruba do 2/3 výšky plotového sloupku, dohážeme beton a uhutníme. Nečekáme na vytvrdnutí a plotovou vzpěru pomocí objímky a šroubu upneme k plotovému sloupku.
Alternativně lze místo betonování použít zemní vruty. které nabízí rychlejší a méně pracnou instalaci plotu.
Napnutí napínacího drátu
Jako dalším krokem po vytvrdnutí betonu jak u plotových sloupků, tak u vzpěr je napnutí napínacího drátu. Napínací drát se napíná pomocí napínáku. Napínák se na sloupek upevní objímkou a šroubem. Tyto napínáky je potřeba vždy upnout 3, jeden pod plotovou čepičkou, druhý uprostřed plotového sloupku a třetí podle změřené výšky pletiva ve spodku plotového sloupku. Do napínáku vložíme drát a pomocí klíče či kleští napínací drát rozumně vypneme.
Pokud máme napínací drát napnutý, je potřeba jej uchytit k průběžným sloupkům pomocí úchytek. Tyto plastové úchytky obsahují samořezný šroub. To znamená, že si vezmeme úchytku a v místě, kde je napínací drát na sloupku zavrtáme pomocí aku vrtačky tuto úchytku a vložíme do ní napínací drát.
Na spodní i horní napínací drát budeme v dalším kroku navěšovat vybrané poplastované pletivo Standard.
Co když máme pvc poplastované pletivo se zapleteným napínacím drátem-s ND?
Pokud instalujeme klasické čtyřhranné pletivo, které má vpletený napínací drát, je potřeba roli pletiva rozmotat a napnout napínací drát horní i spodní a pletivo postupně vypínat, jde to ale hůř než v případě pletiva bez vpleteného napínacího drátu. Středový napínací drát musíme v případě pletiva se zapleteným ND napnout samostatně.
Navěšení poplastovaného pletiva na napínací dráty
PVC pletivo jsme zvolili bez napínacího drátu. Je potřeba jej tedy rozmotat, to provedeme tak, že si roli tohoto pletiva doneseme z venkovní strany plotu a rozmotáme ji. Stranu, která tvoří začátek pletiva uchytíme k prvnímu plotovému sloupku tak, že pomocí vázacího drátu si v jednom kuse obmotáme plotový sloupek a propleteme vázací drát všemi oky na pletivu. Přejdeme k navazování na horní napínací drát, zde už bez vázacího drátu-horní stranu začneme postupně navěšovat na napínací drát a to tak, že si prstem odehneme horní ukončující drát pletiva a tuto skulinu pověsíme na napínací drát. Opět přihneme drát na pletivu a máme první oko navěšené, takto pokračujeme dále. Častým jevem je, že pracovníci rozpletou celé oko a napínací drát vloží do něj, toto není nutné.
Po dokončení horní strany se přesuneme na stranu spodní. Ve chvíli, kdy dojdeme k druhému sloupku pletivo vyšponujeme a to tak, že pomocí prstů postupně taháme směrem od prvního plotového sloupku za pletivo tak, abychom jej měli hezky vypnuté a nikde se nedeformovalo. Když dojdeme k druhému sloupku, pvc pletivo si přichytíme k němu nahoře, uprostřed i dole pomocí vázacího drátu tak, aby se nám pletivo nemělo tendenci shrnout, takto pokračujeme až dojdeme ke konci plotu.
Ve chvíli, kdy máme pvc pletivo uchycené k hornímu i spodnímu napínacímu drátu, přesuneme se k napínacímu drátu středovému a pomocí vázacího drátu si pletivo přivážeme. Pletivo přivážeme ke středovému napínacímu drátu tak, že si z vázacího drátu uděláme očko, do kterého chytneme jak pletivo, tak napínací drát a konce tohoto očka zatočíme. Takto přivazujeme pletivo 3x mezi sousedními sloupky, tedy 3x na 2,5m (pokud volíme tento rozestup).
Gratulujeme, montáž poplastovaného pvc pletiva jste zvládli! Nyní se můžeme přesunout například na montáž vjezdové brány.