Domů / Návod na stavbu plotu - 2D i 3D plotové dílce
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

 • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
 • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Návod na stavbu plotu - 2D i 3D plotové dílce

Plotové dílce nebo plotové panely jsou posledním módním trendem ve stavebnictví. V nabídce jsou 2D plotové dílce a 3D plotové dílce. Rozdíl mezi nimi je především estetický. Barevné provedení jsou: zelená, antracit a pozink.

Plotové dílce vynikají velmi pevnou a trvanlivou konstrukcí, která je designově nejzajímavější a vizuálně "nejčistší" z aktuálních možností celkového oplocení pozemku. Pro první roky v nové nemovitosti  lze na plotové dílce umístit stínící tkaninu, která zabrání pohledům na nově dokončený dům či zahradu a tak pomáhá vytvářet soukromí.

Oblíbená je také montáž v kombinaci s podhrabovými deskami. Podhrabové desky zabraňují podhrabání psů ven či dovnitř, pronikaní dravé zvěře (např. kun) apod. Plotové dílce nebo plotové panely jsou často vyhledávaným sortimentem také při stavbě oplocení firemních areálů, kde na ně lze např. umístit žiletkový či ostnatý drát.

Plot z plotových dílců může vypadat např. takto:

plot z plotových dílců

 

Obsah

 

Co budeme potřebovat pro instalaci plotu z plotových dílců

 • 2D plotové dílce nebo 3D plotové dílce respektive plotové panely, my jsme pro montáž vybrali plotový dílec pozinkovaný s výškou 150 cm

 • Plotové sloupky pro plotové dílce – výška sloupků musí být o zhruba 65 cm větší, než výška plotových dílců, pokud máme na pozemku terénní zlomy, je výška sloupků v těchto zlomech větší, viz kapitola "Dvakrát měř a jednou betonuj"

 • Objímky plotových dílců na plotové sloupky – průběžné, rohové a koncové, pro 103 cm a 123 cm vysoké plotové dílce použijte 3 objímky, pro výšku 153 cm a 173 cm použijte 4 objímky, a pro výšku 203 cm použijte 4 raději 5 objímek.

 • Beton pro plotové sloupky - klasický (tvrdne jeden týden, práci je třeba přerušit), nebo rychlobeton (tvrdne cca 2 hodiny, práci není potřeba přerušovat)

 • Zemní vrták - ruční nebo motorový - lze nahradit rýčem a krumpáčem

 • Stavební provázek a pevné kolíky pro jeho uchycení

 • Barevný fix - pro značení během instalace plotu

 • Vodováha – klasická, nebo lze u nás pořídit speciální sloupkovou vodováhu, která najednou měři kolmost ve všech osách a pohodlně se uchycuje k sloupku

 • Dřevěný trámek nebo cokoliv jiného pro udusávání / zhutnění betonu

 • Stavební kolečko pro rozmíchání betonu

 • Svinovací metr

 • Klíč  pro dotažení matek na úchytkách

 

Jak na úpravu a vyměření pozemku pro plot z plotových dílců

Při volbě vhodného typu oplocení mějme na paměti, že plotové dílce musí být nainstalované vždy vodorovně. Není zde možnost přizpůsobení dle povrchu terénu tak, jako například u klasického čtyřhranného pletiva. Je proto potřeba srovnat terén co nejvíce do vodoroviny, větší terénní nerovnosti, které srovnat nepůjdou se budou řešit odskoky a tzv. kaskádou. V místech terénních nerovností pro realizaci odskoků je třeba volit delší (vyšší) plotové sloupky.

Plot ve svahu - plotové dílce v kombinaci s podhrabovými deskami

plot ve svahu

 

Rozměření a příprava plotových sloupků

Mějme prosím napaměti, že plotové dílce mají pevnou délku a to vždy 250 cm, je proto potřeba dodržet co nejpřesněji rozestupy plotových sloupků. Tato délka plotových panelů lze v nejhorším upravit zkrácením, naruší se tím však povrchová úprava v místech řezu. Natáhneme si tedy stavební provázek a na obou jeho koncích jej pevně zafixujeme.

Rozměření hloubky zabetonování plotových sloupků můžete vidět na obrázku níže:

plotové sloupky pro plotové dílce

 

Pro nejpřesnější stanovení rozestupu, kterou budeme vyměřovat si složíme jedno plotové pole k sobě nanečisto. Úchytky budeme kupovat koncové, průběžné a nejspíš i rohové objímky dle tohoto schématu: pro 103 cm a 123 cm vysoké plotové dílce použijte 3 objímky, pro výšku 153 cm a 173 cm použijte 4 objímky, a pro výšku 203 cm použijte 4 raději 5 objímek.

Vzhledem k tomu, že plotový sloupek má obdélníkový rozměr, nemuselo by být jasné, která strana je čelní-která bude koukat ven, resp dovnitř pozemku. Čelní je tedy kratší stranu plotového sloupku. Změříme si vzdálenost-rozestup, kterou budeme měřit od vnitřní strany levého sloupku po povnější stranu pravého sloupku a tu přeneseme na stavební provázek. Tato vzdálenost je rozestupem pro hloubení děr plotových sloupků.

Náš "tajný" tip pro hezký plot - Abychom měli všechny plotové sloupky stejně vysoko, je potřeba si přesně vyměřit a označit část, která má přijít do země. Počítáme s tím, že výška plotového dílce ke které přičteme 5 cm jako mezeru od země je délka sloupku, která zústane nad terénem, proto tedy si vyskládáme všechny plotové sloupky a odměříme si tuto vzdálenost od jeho horního konce a označíme fixem. U plotových sloupků, které budeme dávat v místech terénních zlomů toto můžeme vynechat, zde je prioritní, abychom mohli upnout ke sloupku plotový dílec, který je v rovině-sloupek musí být dostatečně dlouhý a zároveň, abychom mohli upnout i "spodní" plotový dílec v místech terénního zlomu.

Pokud ke konci oplocení pozemku nebude vycházet délka plotového dílce, vůči délce pozemku je možnost jej štípacíma kleštěma zkrátit. 

 

Jdeme kopat základy pro plotové sloupky k plotovým dílcům

Vyhloubení děr provedeme nejlépe pomocí ručního nebo motorového vrtáku. Budeme dělat díry o hloubce 80 cm s průměrem 15 až 20 cm.

V případě, že dojdeme k terénnímu zlomu, je potřeba díru udělat hlubší a zároveň použít delší plotový sloupek-udělat odskok. O kolik je potřeba díru prohloubit zjistíme tak, že si vodorovně od patky posledního sloupku, který je na rovině přiložíme dřevěnou lať a změříme volné místo pod ní. Tento rozměr přičteme k délce plotového sloupku, který je na rovině a můžeme jít upravovat terén tak, aby byl pod plotovým dílcem v rovině, to znamená, že nám pod plotovým dílcem nesmí vzniknout mezera. po terénních úpravách můžeme jít vrtat, sloupek o požadované délce je potřeba si dokoupit.

Pro hloubení děr pro plotové sloupky můžete použít i zemní vrták např. motorový viz fotka níže:

zemní vrták pro plotové sloupky

 

Betonujeme plotové sloupky pro plotové dílce

Do vyhloubených děr zabetonujeme sloupky podle stavebního provázku. Rysku na sloupku budeme chtít srovnat se stavebním provázkem. Snažte se prosím dodržet co nejpřesněji nakreslenou rozteč. Beton si můžeme rozmíchat v kolečku, nasypeme jej do první třetiny díry a do hloubky 60 cm vložíme do díry sloupek. Sloupek by se na spodku neměl dotýkat hlíny, můžeme jet doházet betonem a u toho stále kontrolujeme jeho kolmost k zemi a vzdálenost k druhému plotovému sloupku, ryska by měla být lehce nad stavebním provázkem-uhutněním betonu si sloupek ještě "sedne". Po uhutnění betonu např. trámkem si svinovacím metrem zkontrnolujeme, zda sedí rozteč dle původního plánu a zda je ryska plotového sloupku zároveň s provázkem.

Vzorově zabetonový plotový sloupek pro plotové dílce můžete vidět níže

plotove sloupky

 

Uchycení plotových dílců na plotové sloupky

Montáž plotových dílců provádíme zhruba po týdnu od zatvrdnutí betonu (při použití rychlobetonu lze přejít k instalaci po cca 2 hodinách, je ale třeba vždy zkontrolovat pevnost). Shora na sloupek si nasadíme potřebný počet objímek pro uchycení plotových dílců, to samé opakujeme u sloupku sousedního. Do horních objímek upneme plotový dílec, šrouby k sobě dotáhneme klíčem, tím zajístíme pevný spoj a pokračujeme u spodních objímek. Montáž jednoho plotového pole dokončíme uchycením středových objímek, takto pokračujeme až dojdeme ke konci oplocení pozemku. Zde, pokud je to potřeba, plotový dílec zkrátíme a na opravu povrchové úpravy v místech řezu použijeme sprej s požadovanou barvou.

Jak vypadá plot z plotových dílců přikládáme níže:

plot z plotových dílců

 

Návod je shodný jak pro 2D plotové dílce tak pro 3D plotové dílce. Pro oba druhy plotových dílců jsou k dispozici podhrabové desky a také manuál k instalaci podhrabových desek

 

Gratulujeme, máte postavený plot z plotových dílců. Víte, že na plotové dílce lze umístit žiletkový, ostnatý nebo jiný bezpečností drát? Mrkětene na návod pro instalaci žiletkového a ostnatého drátu.

plot z plotových dílců