Domů / Návod na montáž zahradní branky 
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Návod na montáž zahradní branky 

Branka či zahradní branka je nejčastější prvek plotu, který je špatně namontován využijte proto náš návod.  Pokud se nedodrží základní pravidla instalace, tak otevírání zahradní branky většinou drhne, musí se otevírat násilím, anebo se vlivem špatné montáže nedá otevřít vůbec. Připravili jsme proto pro vás přehledný návod, jak provést správnou instalaci, aby vám branka vydržela na mnoho let.

Obsah 

Co budeme pro montáž zahradní branky potřebovat

  • Beton, resp. směs pro přípravu betonu 

Z nářadí pak budeme potřebovat 

  • Zemní vrták, alternativně zemní vrták motorový, anebo rýč a zednickou lžíci - viz naše nabídka náčiní pro stavbu plotů

  • Nádobu na rozmíchání betonu, například stavební kolečko 

  • Něco na zhutnění betonu, aby branka měla pevné základy 

  • Klíč nebo nástavec na šrouby

Kontrola a sestavení zahradní branky před instalací

Nejprve si celou sestavu složíme na zemi a změříme si vzdálenosti potřebné k dodržení při betonování. Na důsledném provedení tohoto kroku závisí, zda se později bude dařit branku jednoduše a bez použití násilí otvírat. Nezapomeňte si také nechat místo pod brankou, aby branka při otevírání nedrhla o zem. 

Příprava betonových základů

Pomocí zemního vrtáku nebo rýče vyhloubíme díry pro hlavní dva sloupky branky o průměru 20 cm do hloubky 90 cm.

V nádobě si rozmícháme beton a malou část ho vylejeme na dno, zhruba do 5-10 cm. Poté do děr vložíme oba sloupky a zkontrolujeme nahoře i dole jejich vzájemnou vzdálenost a pomocí vodováhy zkontrolujeme jejich kolmost k zemi.

Díry pro sloupky “dohážeme” betonem a opět zkontrolujeme jejich vzájemnou vzdálenost nahoře i dole. Čím přesněji to uděláme tím lépe. Ale nebojte se, drobnou nepřesnost lze vyrovnat pomocí nastavitelných pantů, které jsou standardně k brankám dodávány.  

Beton necháme zhruba týden vytuhnout. Při použití rychlobetonu lze přejít k dalšímu kroku již po dvou hodinách.

Instalace vzpěr

Přesouváme se k montáži vzpěr. Ty by měly sahat zhruba do dvou třetin sloupků pro branku. Vzpěry přiložíme ke sloupkům a v místě jejich konců vyhloubíme díry o průměru 20 cm do hloubky 90 cm. Připravíme se beton a 5-10 cm od země vyplníme díry betonem, poté vložíme vzpěry a zkontrolujeme, zda na sloupky doléhají ve správném místě. “Doplňíme” betonem a necháme opět týden vytuhnout. 

Opět čekáme na vytvrdnutí. Týden v případě klasického betonu, 2 hodiny v případě rychlesnoucí směsi.

Samotná montáž branky

Po vytvrdnutí betonu pomocí opasku upneme vzpěry ke sloupkům a přesuneme se k montáži branky. Ta by se měla nasadit na panty a vyzkoušet otevírání a zapadání zámku do protikusu. V pozici, kdy je zavírání a otevírání nejpříjemnější panty „natvrdo“ dotáhneme. 

Gratulujeme, máme namontovanou zahradní branku! Můžeme se tedy přesunout k návodu na instalaci křídlové vjezdové brány