Domů / Návod na montáž podhrabových desek
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Návod na montáž podhrabových desek

Podhrabové desky slouží k ochraně pozemku proti podhrabání zvěře nebo psů zvenku dovnitř a nebo naopak. Podhrabovou desku můžeme při montáži zapustit a nebo ji jen položit na terén mezi dvěma sloupky. Podhrabové desky doporučujeme zapouštět.

Podhrabové desky jsou stále častějším prvkem používaným při oplocení pozemku rodinných domů a to jak v kombinaci pro klasické čtyřhranné pletivo PVC, klasické čtyřhranné pletivo pozinkované tak pro 2D plotové dílce i 3D plotové dílce.

Obsah

Pro montáž podhrabových desek budeme potřebovat

podhrabové desky

Pracovní pomůcky potřebné pro montáž podhrabových desek

  • Svinovací metr
  • Vodováha
  • Aku vrtačka
  • Stavební provázek

Pro samotnou montáž podhrabových desek je potřeba mít zabetonované sloupky se správným rozestupem, beton v dírách se sloupky musí být cca týden vytvrdlý (pokud nebyl použit tzv. rychlobeton). Správný rozestup je takový, kdy pro podhrabové desky s délkou 250 cm máme rozteč sloupků s průměrem 38 mm o 5 cm větší. Tzn rozměr od okraje sloupku k druhému okraji sloupku je 255 cm.

Pro plotové sloupky s průměrem 48 mm musíme rozteč zvětšit o 6 cm. Tzn rozměr od okraje sloupku k druhému okraji sloupku je 256 cm Pokud nám některé rozteče nevyjdou a budou příliš u sebe, nevěšte hlavu, podhrabové desky lze zkrátit pomocí úhlové brusky (flexy).

Vždy je potřeba mít alespoň nějakou vůli mezi podhrabovou deskou a držákem, protože díky střídání léta a zimy by mohla podhrabová deska bez vůle v uložení prasknout-neměla by se kam natáhnout při zahřátí sluncem. Tuto vůli docílite, pokud dáte na moji radu a dodržíte rozestupy výše.

Volíme způsob instalace pro podhrabové desky

Pokud budeme podhrabové desky pokládat na zem a nebudeme je zapouštět do země, je potřeba zvolit plotový sloupek vyšší o 30 cm v případě podhrabových desek Standard (jejich výška 20 cm) nebo plotový sloupek o 40 cm vyšší v případě podhrabových desek Premium (jejich výška 30 cm). Tyto délky volíme proto, že na plotovém sloupku je plastová čepička, která zasahuje 5 cm do sloupku. Dále mezi pletivem a podhrabovou deskou je potřeba mezera zhruba 4 cm a k tomu celému přičítáme šířku konkrétní podhrabové desky.

V případě zapuštění podhrabových desek do země by díry pro plotové sloupky měly být hlubší o hloubku zapuštění podhrabové desky.

K výkopu děr (základů), vyměřování a betonování sloupků jsme pro vás připravili samostatný návod.

Ukázka instalace zapuštěných podhrabových desek 

podhrabové desky zapuštěné do země

 

Montujeme podhrabové desky

Montáž podhrabových desek se dá provést dvěma způsoby. Jeden ze způsobů instalace už máme vybraný, pro rekapitulaci (podhrabové desky můžeme zapustit a nebo je jen položit mezi dva sloupky). V návodu popíšeme způsob se zapuštěním podhrabových desek do terénu, protože jde o používanější způsob, který zajistí bezpečnější oddělení psů nebo drůbeže od venkovního světa. Pokud chcete podhrabové desky instalovat jen položením na terén, přeskočte prosím na kapitolu dvě.

Kopeme drážku pro podhrabové desky

Prvním krokem je, že podle nataženého stavebního provázku mezi dva sloupky vykopeme drážku, do které zapustíme podhrabovou desku. Tato drážka by měla být hluboká cca do první třetiny nebo do poloviny podhrabové desky. Pokud použijeme podhrabové desky Standard s výškou 20 cm, budeme kopat drážku o hloubce 5-10 cm. Pro podhrabové desky Premium s výškou 30 cm vykopeme drážku o hloubce 10-15 cm.

 

Ukázka průběhu instalace podhrabových desek pro plot ze svařovaného pletiva je na tomto obrázku:

Plot s podhrabovými deskami a svařovaným pletivem - průběh instalace

 

Usazujeme držáky pro podhrabové desky

Druhým krokem je usazení držáků pro podhrabové desky. Použijeme průběžné držáky, které převlečeme přes plotový sloupek a případně lehce udusáme nohou. Na koncové i rohové sloupky pak použijeme koncové držáky podhrabových desek, tyto koncové držáky si připravíme na navrtání.

 

Usazujeme podhrabové desky

Podhrabové desky přenášejte VŽDY NASTOJATO, pokud byste je přenášeli naležato hrozí jejich prasknutí.

Jako první usazujeme podhrabové desky do průběžných držáků. Podhrabové desky shora vložíme do obou držáků najednou.

 

Pokud podhrabové desky vkládáme do průběžných držáků, které jsou na plotu, který vede z kopce, je potřeba podhrabové desky v rozích zaříznout například pomocí úhlové brusky (flexy) a zároveň doporučujeme v případě instalace ze svahu použít plotové sloupky o průměru 48 mm.

 

Pro instalaci podhrabových desek do koncových držáků budeme potřebovat aku vrtačku a samořezné šrouby. Koncový držák přiložíme do požadované pozice a pomocí dvou samořezných šroubů jej přišroubujeme k plotovému sloupku. Do takto připevněného koncového držáku a navlečeného průběžného držáku na druhý sloupek vložíme podhrabovou desku.

 

 

Montujeme vzpěry pro plotové sloupky

Namontování vzpěr pro plotové sloupky se provádí pomocí držáku vzpěry na podhrabovou desku. Funguje to tak, že po usazení vzpěry na správné místo (vzpěra by měla sahat do 2/3 výšky plotového sloupku, měla by se použít na začátku a na konci plotu, v případě terénního zlomu, změny směru plotu a každých rovných 25 m plotu) si vyvrtáme vrtačkou díru skrz do podhrabové desky, do přiloženého držáku vložíme šroub a na druhém konci dotáhneme matkou s podložkou.

podhrabové desky instalace

Máme hotovo a můžeme jít stavět například vjezdovou bránu