Domů / Návod na instalaci křídlové vjezdové otevírací brány
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Návod na instalaci křídlové vjezdové otevírací brány

Brána bývá poslední tečkou při budování plotu a často při budování celého nového bydlení. Křídlová brána, kterou nabízíme je v provedení bez pohonu, otevírací, uprostřed půlená s výplní poplastovaného PVC pletiva. V naší nabídce je však celá řada dalších možností.a to včetně posuvných bran, samonosných bran a to vše s posuvem či bez.

V tomto návodu se podíváme na to, jak řádně, kvalitně a trvanlivě sestavit a zabetonovat bránu do země. Vyvarujeme se tedy montáže, která by skončila tak, že se brána bude kroutit, vyvracet a nebo dokonce nepůjde vůbec otevírat.

Brána se z našeho eshopu dodává jako kompletní set. Tato dodávanná brána je plně připravená na zabetonování. Jde tedy o set: dvou křídel brány, dvou sloupků, dvou vzpěr, kliky, zámky a čtyř pantů. 

Obsah

Potřebné věci a nářadí pro montáž brány

  • Křídlovou bránu v setu - dle vlastního výběru
  • Vodováhu - můžeme použít obyčejnou, nabízíme ale i sloupkovou vodováhu se speciálním prolisem ve tvaru sloupku, vodováha se tak jednoduše nasadí a upne pomocí suchého zipu
  • Beton - klasický nebo rychlobeton
  • Svinovací metr
  • Zemní vrták - ruční nebo motorový, případně krumpáč a lopatu
  • Zednickou lžíci pro vybírání zeminy
  • Trámek pro hutnění betonu

Vyměření vzdálenosti pro betonování

Jako první si bránu složíme na zemi a vyzkoušíme si její otevírání. Zámek našroubujeme do kování. Panty našroubujeme do otvorů-jsou stavitelné a šroubovací, pro toto sestavení je prosím zašroubujte tak, aby šroub pantu byl do brány uchycen zhruba v polovině.

To proto, abychom si mohli bránu případně jemně donastavit povyšroubováním některých z pantů po betonáži. Nejspíš bude potřeba vzájemně upravit polohu sloupků, po tom, co nám bude otevírání vyhovovat si změříme vzdálenosti sloupků od sebe, nahoře i dole s co největší přesností a pečlivostí. Toto bude vzdálenost, kterou si pečlivě změříme na několika místech a zaznamenáme si ji,  budeme s ní počítat při kopání díry a při betonování, ovlivní pak také, jak se bude brána otevírat.

Zhotovení děr pro betonové základy sloupků a vzpěr

Ve chvíli kdy máme změřené vzdálenosti sloupků od sebe se přesuneme k hloubení děr. Tyto díry by měly mít průměr okolo 20 cm a hloubku 90 cm. Takto velkou dírou pomůžeme celkové stabilitě brány. Použijeme ruční nebo motorový vrták a pomocí zednické lžíce vybereme hlínu zespod a díru zvětšíme na požadovaný rozměr. Pro hloubení děr můžeme použít i lopatu a krumpáč, ale díry budou zbytečně velké a neforemné. Po vyhloubení děr se můžeme přesunout k vyhloubení děr pro vzpěry, ty musí sahat do 2/3 délky hlavních sloupků. Přiložením k sobě tedy vyzkoušejte kam a do jaké hloubky udělat díru. Opět o průměru okolo 20 cm a do hloubky 90 cm.

Betonování sloupků a vzpěr

Při betonování opakovaně kontrolujeme vzdálenost sloupků od sebe a jejich kolmost pomocí vodováhy. Můžeme zvolit ze dvou druhů betonů:

  1. klasický beton, levnější, ale tuhne cca týden
  2. rychlobeton, dražší, ale tuhne rychle - pouze 2 hodiny

Oba betony mají pro naše potřeby dostatečné a stejné hodnoty únosnoti.

Vybereme si například beton klasický. 

Umícháme si jej v kolečku a spodních 30 cm v díře vylejeme. Až na tuto vrstvu vložíme sloupek a zkontrolujeme jeho kolmost k zemi pomocí vodováhy. Díru dohážeme betonem, sloupek si opět srovnáme dle vodováhy a beton uhutníme, opět zkontrolujeme dle vodováhy.

Druhý sloupek vložíme do díry a postup opakujeme. Měříme ale nahoře i ve spod, zda nám sedí vzdálenost naměřená se vzdáleností požadovanou z první kapitoly. Beton necháme cca týden zatuhnout (pokud jsme nepoužili rychlobeton) a jdeme na betonáž a montáž vzpěr. Vzpěry instalujeme obdobně jako sloupky, před uhutněním upneme vzpěru pomocí opasku ke sloupku. Opasek se převleče přes horní konec sloupku na správné místo, do opasku vložíme vzpěru s očkem a do díry vložíme šroub, který dotáhneme maticí, vznikne spojení sloupku a vzpěry, beton můžeme dohutnit.

Nasazení brány

Nasazení brány probíhá tak, že si do brány vložíme oba panty (horní - instalujeme zahnutý dolů, spodní - instalujeme zahnutý nahoru díky této instalaci získáme ochrana proti vysazení brány - samozřejmě je možné nainstalovat oba panty zahnutím nahoru) panty pak s bránou pomocí druhé osoby zasuneme do sloupku. Z druhé strany sloupku dotáhneme pant matkou. To samé opakujeme na druhém křídle brány. Zkusíme zavírání. Pokud jde vše lehce, nemusíme nic řešit, pokud ne, je možnost pomocí šroubování jednotlivých pantů dovnitř či ven nastavit priblížení celého křídla nebo jen jeho horní či spodní části ke křídlu druhému.

 

Gratulujeme, máme hotovo. Nyní si můžeme nainstalovat stínící tkaninu, nebo branku