Domů / Návod na instalaci gabionů - gabionových košů
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Návod na instalaci gabionů - gabionových košů

Gabionové koše nebo také gabiony jsou moderním prvkem oplocení pozemku a zároveň moderní náhradou kamenné zdi, neboť složením gabionových košů vznikají gabionové zdi.

Obsah

Gabionové zdi mají výhodu v ušetření nákladů na stavební materiál, jejich stavba do 1 m výšky nemusí být na betonovém základu (samozřejmě ale záleží na typu podloží a jeho únosnosti, šířce gabionové zdi apod.). Gabiony vynikají dlouhou životností, bezúdržbovostí a trvanlivostí, protože jejich konstrukce je plně žárově pozinkovaná. Lze je použít ke stavbě plotů, plotových sloupů či dělících zdí a do určité míry mohou sloužit jako opěrná zeď. Můžeme použít ruzných barev a odstínů kameniva, kterým budeme plnit gabiony, toto kamenivo by nemělo být štípané a z důvodu ceny dopravy jej doporučujeme koupit v nejbližším lomu.

 

Co budeme ke stavbě gabionů respektive zdí z gabionů potřebovat

  • Gabionové koše – doporučujeme objednat konkrétní počet gabionových košů
  • Nerezová očka pro spojování gabionů k sobě – těmito očky se spojí jednotlivé gabionové sítě k sobě a vytvoří se gabion, budou se také hodit kleště pro nerezová očka
  • Plotové sloupky o průměru 48 mm, nebo roxory (pro gabionové zdi o výšce nad 1 m, vkládají se dovnitř do gabionové zdi a betonují se do základu s rozestupem 2 m)
  • Neštípané kameny na boky – pohledové strany gabionů
  • Náplň vnitřku gabionů – např. štěrková drť, nebo jiný sypký materiál s frakcí-velikostí kamenů větší než je oko gabionu
  • Beton pro základy gabionových zdí nad 1 metr výšky

 

gabiony

 

Průzkum podloží pro stavbu gabionů

Pokud je podloží pro stavbu gabionů měkké, např. jde o novostavbu, která má nově upravený pozemek, na který je například dovezená ornice doporučujeme vytvořit betonový základ, který bude 50-100 cm hluboký, doporučujeme do tohoto betonového základu zabetonovat i plotové sloupky o průměru 48 mm nebo roxory s rozestupem vždy po 2 metrech. Na sloupky nebo roxory budeme nasazovat gabiony, pomůžou nám k dlouhodobé tvarové stabilitě gabionů. Pokud jde o starší stavbu, kde je okolní podklad již mnoho let beze změn, doporučujeme zem alespoň zhutnit.

Ukázku zpevněné gabionové zdi plotovými sloupky přikládáme níže - levý pohled na zeď zboku, pravý pohled gabionová zeď shora:

 

gabionová zeď z gabionů a gabionových košů     gabionová zeď vyztužená shora

 

Sestavení jednotlivých gabionových košů a vyplnění kamenem

Gabiony se skládají ze 6 stěn, tyto stěny jsou k sobě vzájemně spojeny pomocí nerezových oček. Jednotlivé stěny tedy spojíme tak, že do hran vložíme nerezová očka, které stlačením kleští spojí jednotlivé gabionové sítě k sobě a vytvoří tak gabionový koš – gabion, víko ale musíme prozatím upnout maximálně z jedné strany, jinak bychom neměli jak gabiony naplnit. Dále je potřeba použít gabionové táhla, jde o dráty, které jsou součástí balení, tyto táhla se vkládají dovnitř gabionu a zpevňují tak jeho konstrukci-drží protilehlé strany ve správné vzdálenosti od sebe.

Tyto táhla se vkládají do středních částí gabionů. V těchto místech je totiž gabion velmi zatížen tlakem kamení a mohl by se tak nechtěně vyboulit. Proti vyboulení doporučujeme pouze v rámci montáže pomocí vázacího drátu ke gabionu zvenku upnout horizontálně plotový sloupek. Tento plotový sloupek zvenku slouží jako kontrola a ochrana proti vyboulení při plnění. Po naplnění plotový sloupek sundáme.

Ukázku sestavení gabionu přikládáme níže: 

gabiony částečně složený     gabiony připraven na naplnění kamenem

 

Plnění gabionu kamením

Gabion umístíme do místa, kde začneme zeď a přejdeme k plnění. Plnění gabionu probíhá tak, že si ručně vyskládáme pohledovou stranu z kamene, který je neštípaný, nedrolivý a nenasákavý. Pro pohledovou stranu tedy volíme „frakci“ (označení velikosti kamenů, které se používá v lomech), která je zhruba 2x větší než velikost oka v gabionu. Zároveň při plnění pohledové strany dosypáváme kamením stranu nepohledovou. U nepohledové strany volíme kamennou frakci o velikosti okolo 120 mm pro gabiony s okem 10X10 cm. Pro gabiony s okem 5x5 cm volíme pro nepohledové strany kamení s frakcí okolo 70 mm. V průběhu montáže doporučujeme kameny hutnit tak, aby po zavření gabionu nevzniklo pod víkem volné místo.

Dále odmontujeme plotový sloupek a přesuneme se k vedlejšímu gabionu, který po přiražení k tomu prvnímu spojíme pomocí nerezových oček, tímto postupem tak získáme naši novou gabionovou zeď. Ukázku spojení jednotlivých gabionů k sobě přikládáme níže:

spojené gabiony pomocí nerezových oček   gabion

Gratulujeme, máme postavenou zeď z gabionů a nyní se můžeme přesunout  například na montáž vjezdové brány. :) 

 

kamenná zeď