Domů / Gabiony - moderní kamenná zeď
Kategorie
Výrobci
Doprava po ČR

Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.

  • Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
  • Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA

 

Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky,  a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.

 

Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.

 

Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.

Gabiony - moderní kamenná zeď

Gabiony se skládají z jednotlivých gabionových sítí, které jsou navzájem spojeny pomocí šroubovic a nerezových oček do pravidelného tvaru, zpravidla krychle či kvádru. Tato krychle či kvádr je vysypaný kamenem, s větší frakcí, než je velikost oka v gabionech, nebo lze gabiony plnit tak, že se kvalitním vzhledovým kamenem vyskládají venkovní stěny gabionu a prostředek se vyplní méně vzhledným druhem kamene.

Gabionové koše jsou hitem posledních let. Lze z nich stavět jako z lega-zdi, ploty, sloupky pro plotové dílce, i opěrné zdi atp. Jejich výhoda je v trvanlivosti a bezúdržbovosti.

Ukázka sestaveného gabionu je na obrázku níže

gabiony

Těchto 6 jednotlivých gabionových sítí se skládá z bodově svařovaných drátů, které zpravidla mají povrch upraven nanešením vrstvy zinku či kombinace zinku s hliníkem. Povrchové úpravy zajišťují odolnost proti korozi jednotlivých drátů.

Povrchová úprava drátu je nutná, protože jsou vystaveny korozivním účinkům vody, vlhkosti či působením kyselé půdy. Zároveň jsou dráty, ze kterých se skládají gabiony, mechanicky namáhány a opotřebovávány jednotlivými kameny, které jsou vloženy do gabionů.

Výhodou zdí a staveb z gabionů je, že nepotřebují odvodňovací drenáže, protože gabiony vodu nezadržují, ale propouští. V případě zatížení velkým objemem vody, často u povodní jsou pak gaionové konstrukce odolnější než betonové, více popisujeme níže.

Pokud byste si chtěli plot z gabionů či chcete-li tuto moderní kamennou zeď nainstalovat sami, přikládáme návod - gabiony montáž svépomocí

 

Gabiony jako zeď

Gabiony lze stavět do výšky až 2 metrů s jednoduchým betonovým základem Pro nižší zdi z gabionů, řekněmě do 1 m výšky doporučujeme zeminu, na které budou stát gabiony alespoň zhutnit. Pro vyšší zdi z gabionů doporučujeme betonový základ, cca 80-90 cm hluboký. Do tohoto základu můžeme zabetonovat plotové sloupky či roxory pro zpevnění zdi a zachování co největší tvarové stálosti.

gabiony

 

Gabiony jako plotové sloupky

Gabiony lze stavět také jako plotovou podezdívku a plotové sloupky, mezi které vložíme plotový dílec, nejčastěji antracitové barvy. Nahradíme tak již okoukané ploty ze ztraceného bednění. Gabiony vynikají svou bezúdržbovostí a tak je není třeba čistit jako ploty z betonu.

 

Gabiony jako opěrná zeď

Gabiony se dají použít také jako opěrná zeď. Opěrná zeď má zabránit dalšímu posunu menšího svahu nebo remízku. Stavba takovéto zdi by měla být na betonovém základu. Opěrné zdi z gabionů je možné stavět kolmo k zemi a nebo se záklonem (v úhlu zhruba 70°) ve směru svahu. Lze tak elegantně a pevně zakončit svažitý pozemek. Pokud máte na svém pozemku potok, je také možnost zabránit erozi jeho břehů pomocí gabionů. Gabionové koše jsou ze své podstaty vodo propustné a nepotřebují tedy drenáž.

opěrná zeď

 

Gabiony, které nabízíme jsou vyrobeny z pevného ocelového drátu o průměru 3,5 mm u varianty gabiony standard a 4,0 mm u varianty gabiony premium. Tento ocelový drát je dále žárově pozinkovaný, to znamená, že je ošetřen proti korozi, toto pozinkování je doživotní, nijak se nemusí obnovovat. Gabiony jsou tak úplně bezúdržbové.

gabionové koše

 

Kompletní nabídku gabionů naleznete zde - gabiony od eso-pletivo.cz