- Pletivo
- Plotové dílce
- Plotové sloupky a vzpěry
- Plotové příslušenství
- Plotovky
- Betonové ploty
- Brány a branky
- Gabiony
- Ostnatý drát, žiletkový drát a další ochrana proti přelezu
- Podhrabové desky a příslušenství
- Stavba plotu svépomocí
- Stínící tkanina na plot
- Zemní vruty
- Ploty na klíč
Cena dopravy je stanovena na základě výše objednávky a typu objednaného zboží.
- Objednávka do 10.000 Kč - 249 Kč s DPH
- Objednávka na 10.000 Kč - ZDARMA
Doprava zdarma se netýká betonových prvků (betonové podhrabové desky, a směsí pro přípravu betonu. Zde je cena dopravy kalkulována individuálně.
Osobní odběr je samozřejmě ZDARMA vždy.
Při instalaci plotů a plotových systémů vám mohou pomoci naše návody.
Betonové ploty - návod na stavbu
Jedna z výhod betonového plotu je jeho snadná instalace. Pokud jsme si nakoupili vše potřebné dle tohoto seznamu, můžeme začít s montáží.
Obsah
- Co budeme ke stavbě betonového plotu potřebovat?
- Vyznačení "trasy" plotu a označení betonových sloupků
- Hloubení děr pro sloupky
- Betonujeme sloupky
- Jak instalovat betonový plot pokud mám na pozemku svah, či táhlou nerovnost?
- Varianty betonových plotů
Co budeme ke stavbě betonového plotu potřebovat?
- Jednotlivé betonové desky do požadované výšky s požadovaným vzorem
- Speciální sloupky pro betonové ploty, koncové na začátek konec plotu, dále průběžné a rohové
- stavební provázek
- Rýč a krumpáč, nebo zemní vrták
- minimálně 2 osoby na manipulaci
- svinovací metr
- fix
- úhelník nebo právítko
Vyznačení "trasy" plotu a označení betonových sloupků
Jako první si napneme stavební provázek tam kde povede betonový plot, děláme to proto, abychom si označili kde bude betonový plot postaven a také si můžeme na provázek naznačit, kde budeme kopat díry pro betonové sloupky. Je možné, že bude nutné provést terénní úpravy a terén srovnat do roviny, nebo vytvořit pravidelné terénní odskoky. Snažíme se srovnat terén tak, abychom jednotlivé betonové desky měli nejlépe v jedné rovině a pokud už vede náš pozemek z kopce, tak aby byly v terénu vytvořeny co nejvíce pravidelné odskoky pro stavbu betonového plotu.
Betonové sloupky si vyskládáme vedle sebe a na konce drážek pro vložení betonových desek si na všechny stejně nakreslíme rysku. Díky usazení této rysky zároveň se stavebním provázkem budeme mít všechny sloupky stejně zasunuté do země. V případě instalace betonového plotu ve svahu budeme mít v plotu pravidelné odskoky právě díky označení sloupků.
Hloubení děr pro sloupky
Potom, co máme provedeny terénní úpravy, se můžeme vrhnout na hloubení děr pro sloupky. To provádíme tak, aby průměr vyhloubené díry byl 20-25 cm. Můžeme použít zemní vrták, nabízíme jej jako motorový či ruční. Ruční zemní vrták doporučujeme pro stavbu krátkých plotů, protože práce s ním je fyzicky náročná. Hloubku otvoru zhotovujeme dle betonových sloupků - ty v sobě mají drážku pro vložení betonových desek, zbytek sloupku, který přijde pod zem je plný - nemá v sobě žádné drážky. Většinou je potřeba vyhloubit díru 110 cm hlubokou, do ní naházet 30 cm betonu a poté vložit cca 80 cm betonového sloupku.
Náš TIP - Betonový plot můžete také mírně zapustit do země. Betonový plot zapuštěný do země zabraňuje podhrabání psů a jiných domacích mazličků stejně jako podhrabové desky. Míra zapuštění do země se určí pomocí hlouky zabetonování sloupků s montážní drážkou.
Zemní vrták se spalovacím motorem - ideální pomocník při stavbě plotu
Betonujeme sloupky
Pro betonáž si můžeme vybrat ze dvou druhů betonu - obyčejný a rychleschnoucí.
- Obyčejný beton -Levnější beton, který ale déle tvrdne-cca týden, pro plnou pevnost budeme potřebovat cca 3 týdny na vytuhnutí.
- Rychleschnoucí beton - Jak už název napovídá, jde o rychleschnoucí beton, který už po 2 hodinách nabíhá do maximální pevnosti. Oproti obyčejnému betonu je ale v prvních minutách řídký a je tak potřeba plotový sloupek prvních pár minut přidržovat, aby se nevychýlil z kolmosti.
Do první díry si naházíme cca 30 cm betonu, betonový sloupek si ustavíme dle vodováhy do díry, zabetonujeme jej a beton uhutníme. Přecházíme na instalaci druhého sloupku - musíme dodržet vzdálenost 200 cm mezi drážkami, které jsou ve sloupcích. K těmto 200 cm přidáme ještě 5-10 mm navíc, tak aby betonové desky měly lehkou vůli (skrz teplotní roztažnost v létě a mrazy v zimě) a také proto, aby se nám betonové desky dobře zasunovaly.
Od drážky v prvním sloupku si tedy odměříme potřebnou vzdálenost 200 cm ke drážce v druhém plotovém sloupku, (nebo použijeme 200 cm dlouhou dřevěnou lať, kterou vložíme do drážek ve sloupcích) sloupek usadíme kolmo do díry a jeho díru zahážeme cca do poloviny betonem a lehce jej uhutníme. Následně plotový sloupek vykloníme v podélném směru tak, aby nám šly dobře nasadit betonové desky zhruba v půlce výšky sloupku, to proto, abychom betonové desky nemuseli zvedat až nad sloupky.
Do plotových sloupků nasadíme první desku a na její horní hranu naneseme vrstvičku stavebního lepidla. Na tuto desku nasuneme druhou desku a postup opakujeme. Po nasazení všech betonových desek sloupek srovnáme, zkontrolujeme kolmost a jeho díru dohážeme betonem a uhutníme.
Ukázka okótovaného betonového plotu:
Tímto postupem pokračujeme dále.
Po dokončení vztyčení sloupků a zasazení desek se přesuneme k finálnímu dokončení našeho nového betonového plotu. Je potřeba vymezit vůli v šířce drážky pro betonové desky na betonovém sloupku. Tato vůle je zde připravená od výrobce proto, aby se betonové desky dobře nasazovaly. Je potřeba ji vymezit pomocí dřevěných nebo plastových destiček, které si uřízneme na požadovaný rozměr tak, aby betonová stěna ve větru neklepala.
Pokud došlo k tomu, že nám betonové desky v určitých jednotlivých polích plotu klesly dolů, je možné je pomocí páčidla přizvednout, podložit a dorovnat tak s horní hranou plotu.
Ukázka speciálního plotového sloupku pro betonové ploty:
Jak instalovat betonový plot pokud mám na pozemku svah, či táhlou nerovnost?
Existují 2 možnosti montáže betonových plotů při překonávání nerovností:
1. možnost - Při překonávání svahu lze spodní betonové desky seříznout na spodní hraně pod požadovaným úhlem. Úhel seříznutí zjistíme po instalaci sousedních sloupků.
2. možnost - Pomocí jednotlivých odskoků jednotlivých betonových desek. Na to je potřeba použít delší sloupky, protože kvůli svahu je potřeba betonové sloupky zapustit více do země a také proto, že vždy první spodní deska je níže než druhá vedlejší.
Varianty betonových plotů
Betonové ploty mohou působit těžkopádně, pokud takový pocit máte, je možné betonový plot designově "odlehčit" pomocí instalace betonových desek oblíbené pískové barvy a nebo kombinovat dřevěné, či WPC plotovky místo horní betonové desky plotu.
Gratulujeme, nyní máte nainstalovaný betonový plot. Dále se můžete přesunout např. na instalaci zahradní branky, nebo stavbu brány.
Stavbě betonových plotů na klíč se věnuje také náš sesterský web - www.betonove-ploty.com